Príbeh nášho vinárstva …

V nasledujúcich vetách sa Vám prihovoríme poctivo, úprimne a čisto. Tak, ako odvádzame aj našu prácu s viničom.

Vízia

Vytvorenie vlastného vinárstva s dôrazom na poctivú výrobu.

Poslanie

Budovanie komunity ľudí, priateľov, vzájomne prepojených láskou k vínu a prírode.

Hodnota

Cit pre svedomitú vinohradnícku prácu a jedinečnosť vín prameniaci zo spomienok z detstva.

V roku 2017 sme spoločne s rodinou oficiálne založili vinárstvo

Kollár winery.

vinica a vinohrad Modra, Rača

O tom, ako sa z pár debničiek hrozna vyvinula láska na celý život

Tento príbeh v podstate začala tvoriť moja babka, Filoména Kollárová, ktorá vo svojej vinici v Rači učila vnuka, ako veľmi je potrebné starať sa o vinohrad svedomito a s láskou. Hoci, ako každé dieťa, som spočiatku nevenoval jej radám príliš veľkú pozornosť, za študentských čias vo mne opäť začali rezonovať. Vyštudoval som Strednú školu vinársku v Modre, kde som sa priučil rôznym poznatkom, ktoré som následne pretavil do prác v babkinej vinici. S prvými pokusmi o výrobu vína pochopiteľne prišli aj prvé nezdary, no moje odhodlanie a chuť učiť sa nové veci ma denne posúvali v tom, aby sa zo mňa mohol stať skutočný vinár. Pri tom všetkom ma vždy sledovala aj babka, ktorá mi na výrobu môjho prvého vína poskytla niekoľko debničiek hrozna. Z nich som vyrobil svoje prvé tri demižóny Veltlínskeho zeleného, a viem, že už vtedy bola na mňa nesmierne hrdá. Jej rady a vinice, ktoré po sebe zanechala, nám vždy budú pripomínať hodnotu spolupatričnosti a tvrdej práce.

Svojej babke, Filoméne Kollárovej z Rače, budem navždy nesmierne vďačný, že vo mne vzbudila chuť šíriť tradíciu vinárstva ďalej, a tak pokračovať v tomto príbehu…

kollarovci

Vo vinohrade ma bavilo sledovať, ako všetko ožíva a rastie. To, čo ma babka naučila, stálo pri zrode nášho vinárstva v roku 2017. Odvtedy sa naplno venujeme obrábaniu vlastných či prenajatých vinohradov v Modranskom a Račianskom vinohradníckom chotári v údolí Malých Karpát.

Michal Kollár

Jedinečné vína vyrábame s citom pre tradíciu a poctivú vinohradnícku prácu.

Celoročná fyzická práca a starostlivosť o každý koreň viniča sa nám vypláca v podobe chuťovo nenahraditeľného moku. Ceníme si, ak sa do našej komunity pridajú ľudia, ktorí vidia, čo sa za každou takouto kvapkou vína skrýva. Pozývame vás preto na malú ochutnávku do našej útulnej pivničky v Modre, kde vám osobne pri poháriku rozpovieme náš príbeh.

Logo Kollár winery vyjadruje spojenie túžob dvoch mladých ľudí, ktorí veria, že si vďaka svedomitej práci postupne splnia všetky svoje sny. Takisto veria, že láska k vinohradníctvu je ako láska ku koňom… jednoducho na celý život.